שחייה לתינוקות


שחייה לתינוקות


החוג שחייה לתינוקות מיועד לתינוקות מגיל 3 חודשים ומעלה כאשר בכל גיל נרכשות מיומנויות לפי אפיוני הגיל של השחיינים הצעירים.
בילדי המים מעניקים יחס אישי, מקצועי לתינוק ולהורה.
בגיל 4 שנים לערך רוב השחיינים שוחים חתירה בכוחות עצמם.
החוג מתקיים במשך חצי שעה עם אחד ההורים במים.


מידע נוסף לידיעתכם:

  1. למים סגולות רבות...

  2. המים מעניקים תחושה של שקט...

  3. הפעילויות במים מפתחות...

  4. לאור הניסיון הרב שצברנו...

  


שחיית תינוקות

1. למים סגולות רבות,  במים אנו מאבדים את השפעת כוח הכבידה, משיכה של כדור הארץ ולכן קל יותר להתמודד עם משקל גופנו, היכולת התנועתית רחבה ביותר המים מספקים לנו גירוי סנסומוטורי מושלם.

החשיפה של התינוק בשנתיים הראשונות לחייו למים משפיעה רבות על התפתחותו המוטורית קוגניטיבית, מבנה השרירים והגוף בעתיד.
הלחץ ההידרוסטאטי מסביב לגוף יוצר מצב שבו כל תנועה דורשת פי 20 כוח מאשר ביבשה.

לתינוקות יכולת ציפה טובה בגלל אחוזי שומן גבוהים בגופם, המים הם סביבה ידידותית יותר ממגע ריצפה או מזרן

2. המים מעניקים תחושה של שקט ורוגע שחודר לכל אחד מאיתנו ועל אחת כמה וכמה בנפשות העדינות והקטנות הללו.לאחר תשעה חודשים בסביבת מים אנו שואפים להחזיר את התינוק ולעטוף אותו באותו במים.

המים מסוגלים לאזן מצבים רגשיים ברמות שונות של התנהגויות לפעמים אפילו באופן סמוי מן העין.

החוג מעודד את הפעוט להתמודד עם המים החל בפעולות פשוטות של הגפיים באופנים שונים וכלה בהצללות בדרגות קושי שונות .הפעילות מתאימה ויעילה מאד לתינוקות / לילדים רגילים ועם בעיות שונות כמו למשל היפוטוניה (ריפיון שרירים) וההפך שרירים בטונוס גבוהה (ספסטיות) עקמת צווארית (טורטיקוליס) פערים בהתפתחות המוטורית ילדים עם שיתוק ברמות שונות וכ'ו וכ'ו ....

במים לפעוט אין הגבלת טווחי תנועה הקיימים עבורו על- פני היבשה קרי: מיטה לול או עגלה ולכן כאשר באה הוראה מפורשת ממשרד הבריאות להשכיב את התינוק על גבו כדי להימנע ממות עריסה אנו "עוזרים" למערכת המוטורית להחלש ובמיוחד לחגורת הכתפיים

צוואר גו עליון וגפיים עליונות , פעילות גופנית במים מגיל צעיר משפרת לאין ערוך את היכולות המוטוריות מגרה את המערכת העיצבית ומעשירה את רפרטואר ההתנסויות והיכולות .

3. הפעילויות במים מפתחות את היכולות המוטוריות, מערכת נשימה ,שיפור בכושר גופני, מערכת החיסון , מערכת עיכול ,התמצאות במרחב ,שיפור וקואורדינציה, הכרת חלקי הגוף, שיווי משקל, זיכרון, בטחון עצמי ,אוצר לשוני,קשב וריכוז,יצירת קשרים חברתיים ברמות שונות ואומץ.

בזמן השיעור נוצרים קשרים מיוחדים בין ילד הורה ,נוצרת אינטראקציה חיובית ביניהם ולכן זו הזדמנות פז של זמן איכות .אנו גאים באבות שבאים לבדם ומשקיעים הרבה מאמצים עם כל הכרוך בכך.

השלכות החוג מורגשות באופן מוחשי ביותר גם ביבשה , הילדים מתהפכים ,זוחלים, עומדים והולכים טוב יותר מהר יותר מילדים שלא חשופים לפעילות במים.

כל המאפיינים הללו ועוד הרבה אחרים מופנמים אצל התינוק ומעניקים לו התחלה טובה ובריאה להמשך התפתחותו . פעילות זו תורמת להנאה מרובה וסיפוק עילאי להורה ולילד. בית ספרנו שוקד במשך שנים בפיתוח שיטות לימוד ייחודיות ושומר בקנאות על רמתו ויישום התהליכים.


4. לאור הניסיון הרב שצברנו במשך השנים אנו נוכחים לראות הבדלים משמעותיים בין היכולות המוטוריות של תינוקות באותו גיל שעובדים במים מול אילו שמגיעים כתלמידים חדשים ,כמובן לטובת אילו ששוחים במים. אנו עדים ליכולות המצוינות של הילדים בגנים
ורואים הבדלים משמעותיים בין אילו שלומדים שחייה בגיל צעיר ומתמידים בה מול ילדים שלא חוו את ההתנסויות הנ"ל .

העבודה במים חייבת להמשך לאורך זמן כדי לקבל תוצאות משמעותיות אך כמובן גם תקופה קצרה של עבודה היא חשובה ותורמת ליכולות של הילד לאותו פרק זמן בלבד. אפשרי לעשות הפסקה בפעילות מסיבות שונות ולחזור אליה אך כל מה שרכש בעבר יעלם והוא יצטרך לתרגל את המיומנות מחדש.